Plantation 3 Light Chandelier - Polished Antique Nickel
Product Code: N/A
£630.00
Delivery | In Stock
A Hinkley classic, the ornate Plantation collection features exceptional pineapple shaped clear optic glass that makes a noble statement. The Polished Antique Nickel finish has matching candle sleeves and elaborate decorative cast detailing.
| Earth Class | 1 - Requires an Earth |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Finish | Polished Antique Nickel |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamps Included | No |
| Max Height | 2415mm |
| Min Height | 890mm |
| Number Of Lights | 4 |
| Wattage | 60w |
| Diameter | 546mm |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Build Material | Steel, Clear Optic Glass, Linen |
| Rods Or Chain | 1525mm |
| Height | 810 |
| Manufacturer | Hinkley Lighting |
A Hinkley classic, the ornate Plantation collection features exceptional pineapple shaped clear optic glass that makes a noble statement. The Polished Antique Nickel finish has matching candle sleeves and elaborate decorative cast detailing.
Recently Viewed Products
Price Promise
We Price Match
Free Delivery
Orders > £200 (UK Mainland)
Returns
14 Days Return Policy
Got a Question?
Call or WhatsApp 01932 820318