Middlefield 6 Light Chandelier
Product Code: N/A
£1,170.00
Delivery | In Stock
Middlefield?s rustic chic design captures a historical feel with its solid distressed wood and steel construction. A pear-shaped wood finial adds an additional elegant detail and may be hung inside or outside the frame.
| Earth Class | 1 - Requires an Earth |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Finish | Iron Rust |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamps Included | No |
| Max Height | 3438mm |
| Min Height | 898mm |
| Number Of Lights | 6 |
| Wattage | 60w |
| Diameter | 762mm |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Build Material | Solid Destressted Wood, Steel |
| Rods Or Chain | 2540mm |
| Height | 838 |
| Manufacturer | Hinkley Lighting |
Middlefield?s rustic chic design captures a historical feel with its solid distressed wood and steel construction. A pear-shaped wood finial adds an additional elegant detail and may be hung inside or outside the frame.
Recently Viewed Products
Price Promise
We Price Match
Free Delivery
Orders > £200 (UK Mainland)
Returns
14 Days Return Policy
Got a Question?
Call or WhatsApp 01932 820318