Mayflower 3 Light Pendant
Product Code: N/A
£510.00
Delivery | In Stock
Mayflower offers a bold traditional design in a lustrous Olde Bronze finish with inside etched amber glass. The unique yoke-mount glass holders and decorative cast tension knob detailing add authentic flair.
| Earth Class | 1 - Requires an Earth |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Finish | Olde Bronze |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamps Included | No |
| Max Height | 3848mm |
| Min Height | 800mm |
| Number Of Lights | 3 |
| Wattage | 60w |
| Diameter | 533mm |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Build Material | Mild Steel, Etched Amber Glass |
| Rods Or Chain | 3048mm |
| Height | 730 |
| Manufacturer | Hinkley Lighting |
Mayflower offers a bold traditional design in a lustrous Olde Bronze finish with inside etched amber glass. The unique yoke-mount glass holders and decorative cast tension knob detailing add authentic flair.
Recently Viewed Products
Price Promise
We Price Match
Free Delivery
Orders > £200 (UK Mainland)
Returns
14 Days Return Policy
Got a Question?
Call or WhatsApp 01932 820318