Wexley 3 Light Pendant
Product Code: N/A
£450.00
Delivery | In Stock
Wexley is a distinctive transitional pendant with bold, oval shaped clear glass as the centerpiece of the design. Decorative cast details and crystal accents, combined with rich finish options, make a modern statement with vintage flair.
| Earth Class | 1 - Requires an Earth |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Finish | Heritage Brass |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamps Included | No |
| Max Height | 2173mm |
| Min Height | 612mm |
| Number Of Lights | 3 |
| Wattage | 60w |
| Depth | 304mm |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Build Material | Steel |
| Rods Or Chain | 1525mm |
| width | 304 |
| Height | 510 |
| Manufacturer | Hinkley Lighting |
Wexley is a distinctive transitional pendant with bold, oval shaped clear glass as the centerpiece of the design. Decorative cast details and crystal accents, combined with rich finish options, make a modern statement with vintage flair.
Recently Viewed Products
Price Promise
We Price Match
Free Delivery
Orders > £200 (UK Mainland)
Returns
14 Days Return Policy
Got a Question?
Call or WhatsApp 01932 820318