Rigby 1 Light Pendant
Product Code: N/A
£198.00
Delivery | In Stock
Rigby is inspired by the American barn light reborn as a chic interior retro classic. Features such as cast socket covers, mesh shades, canopy detail and a two-tone finish combine the best in both vintage and industrial design elements.
| Earth Class | 1 - Requires an Earth |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Finish | Buckeye Bronze |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamps Included | No |
| Max Height | 947mm |
| Min Height | 197mm |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 100w |
| Diameter | 254mm |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Build Material | Meshed Steel, Mild Steel |
| Ceiling Cup Diameter | 127mm |
| Rods Or Chain | Supplied with 1 x 150mm & 2 x 300mm rods. |
| Height | 109 |
| Manufacturer | Hinkley Lighting |
Rigby is inspired by the American barn light reborn as a chic interior retro classic. Features such as cast socket covers, mesh shades, canopy detail and a two-tone finish combine the best in both vintage and industrial design elements.
Recently Viewed Products
Price Promise
We Price Match
Free Delivery
Orders > £200 (UK Mainland)
Returns
14 Days Return Policy
Got a Question?
Call or WhatsApp 01932 820318