LED wall-light
Black finish.
Uses a 3w LED lamp (inc).
IP65 rated.
Class I.
LED driver included.
53 lumens.
All of our exterior products are covered by a 3 year guarantee; however this does not apply to any that are installed within 5 miles of the coast or in a high salt environment. For these environments, browse our Coastal Collection here.
| Earth Class | 1 - Requires an Earth |
|---|---|
| Dimmable | No |
| Finish | Textured Black |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Cap Type | LED |
| Lamp Type | LED |
| Lamps Included | Yes |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 3.7W |
| Depth | 100mm |
| Lumens | 64lm |
| Kelvin | 3000k |
| width | 80 |
| Height | 100 |
| Manufacturer | Astro Lighting |
Recently Viewed Products
Price Promise
We Price Match
Free Delivery
Orders > £200 (UK Mainland)
Returns
14 Days Return Policy
Got a Question?
Call or WhatsApp 01932 820318